Venedik’ten Roma’ya

Venedik’ten Roma’ya

Bir kış günüydü. İzlediğimiz bir video eşimle beni çok etkiledi. Ve bir karar verdik…

Her yıl yeni bir yerleri keşfetmenin güzel olacağını düşündük. Gerçekten çok heyecan vericiydi. İnsanın her yıl yeni bir yere gidecek olması.

Bu fikir aklımın bir köşesinde yer etmişti…

Hal böyleyken 2016 haziran ayında Skyscanner’e gözatmaya başlamıştım. 2 yetişkin 1 çocuk ve 1 bebek için 690 TL’ye Venedik‘e THY den uçak bileti bulmuştum. Alayım mı almayım mı derken bir anlık kararla biletleri almış bulundum.  Sonradan ne yaptım ben falan desemde biletleri almış bulundum ve maceramız başladı :D.

Eveeet şimdi Ankara’dan İtalya’nın Venedik kentine uçak biletlerimiz vardı ama bunun dışında hiç bir şey yoktu. İlk başlarda biraz tedirginlik olsada maceramıza giden yolda ilk adımı atmıştık ve gidiş biletlerini almıştım. Şimdi sıra dönüş biletindeydi. Yaptığım araştırmalarda İtalya’da gezilecek kentleri ve gidilecek şehirler hakkında bilgi sahibi olmuştum. Kafamda bir yol haritası belirmişti. Dönüş uçağını en uygun Roma’dan bulduğum için rotamız Venedikten başlayıp Roma’da son buluyordu.

Şimdiii ikinci aşamada tamam artık bir de dönüş biletimiz vardı. Yapacaklarımız henüz bitmedi eşim ve benim pasaportlarımız hazırdı ancak çocuklarımızın pasaportları henüz yoktu. 3. aşama olarak çocuklara pasaport başvurularını yaptık onlarda 5 gün içinde ev adresimize geldi.

Her halletiğimiz iş ile İtalya maceramıza biraz daha yaklaşıyorduk. Artık elimizde gidiş-dönüş uçak biletlerimiz ve pasaportlarımız vardı.

Şimdi sırada Vize işlemleri vardı. 

Vize işlemleri için çook önceden randevu almakta fayda var. Gideceğimiz dönem Kurban Bayramı dönemine denk geldiği için yoğunluklar yaşanabiliyor. Bu yüzden vize işlemleri için anlaşmalı firma olan ve herkesin vize başvurusu için uğraması gereken yer iDATA firmasının internet sayfası. Sizde biletlerinizi ayarladıysanız hemen https://idata.com.tr/ sayfasını ziyaret edin ve vize işlemleri için randevu alın. Aslında sayfa oldukça anlaşılır ve gerekli belgelerin listesi de bu sayfada mevcut. Biz gerekli yönergeleri tamamlayarak eşim ve çocuklarım için vize başvurusunu yaptık ve 1 hafta içinde vizemiz onaylandı. Pasaportlarımızı kontrol ettiğimde 6 aylık Schengen vizesi verildiğini gördüm. Verilen vize süresi sanırım daha önce almış olduğumuz Shengen vizesine, ibraz ettiğimiz giriş – çıkış tarih uyumuna bakılarak veriliyor. İnternette yaptığım araştırmalarda 3 günden 12 aya kadar Schengen vizesi alanlar mevcut. 

Yasin