Türk Telekom A.Ş’de network uzmanı olarak 8 yıllık çalışmamdan sonra şu an Türkiye’nin saygın kurumlarının bir tanesinde bilişim sistemleri uzmanı olarak görev yapıyorum.

Kariyerimden kısaca (!) bahsetmek gerekirse teknolojiye olan merakım ilkokul yıllarımda başladı. Babamla gittiğimiz banka şubelerinde bilgisayar ekranın görmek için beni kaldırmasını istiyordum.  Orta okulda almaya başladığım bilgisayar dersiyle bu ilgi daha da katlandı. Henüz bilgisayarım yoktu ancak resim defterine bilgisayar resmi çizmek benim için hayal kurmaktan daha iyiydi. O zamanlar BYTE, CHIP, PC Magazin ve PC World gibi aylık çıkan bilgisayar dergilerini takip etmek ayrı bir keyifti benim için.

O zamanlar en büyük eğlence bu dergilerdi.

Bilgisayar ile tanışmam ise yine bu yıllarda oldu. İlk bilgisayarım Pentium 166 MMX, 16 EDO Ram, 2.1 GB HDD sahip toplama bir bilgisayardı.  O zamanlar arkadaşlarımızla bayilerin OEM listeleri üzerinden bilgisayar toplamak bizim için hobiydi.

Ortaokul yıllarında öğrendiğim PASCAL, lisede ASP ve Visual Basic ve ardından PHP ile bilgisayar programlama alanlarına merak duydum. Test için geliştirdiğim yazılımlarda hayali olarak kurduğum Holdingler için muhasebe yazılımı geliştiriyordum.

İnternet yeni yeni var oluyordu o zamanlar. Ekranlarda akıllarda kalan reklamlardan “garanti.com.tr” nakaratı insanların belleğine kazınıyordu. Herkes “com.tr” ve “duble ve duble ve duble ve” sözlerini duyuyordu TV lerde. Benim internetle tanışmam ise bir tanıdığın bana “822” li bir numara, “kullanıcı adı” ve “parola” vermesiyle olmuştu. Bir şekilde elime geçen internet bağlantısı el kitabıyla sonunda internete bağlanmayı başarmıştım. İlk kullandığım browser “Netscape Navigator” ekranında “microsoft.com” sayfasının parça parça yüklenmesini izlerken yaşadığım heyecanı hala hissediyorum.

1996 – 97 yıllarında ilk defa web sayfası tasarlayıp yayınladım. O zamanlar MS Frontpage ile yaptığım web sayfalarını internetten aldığım ücretsiz web alanlarına yüklüyordum. O zamanın Geocities.com, 8m.com, 8k.com gibi ücretsiz web alanı firmaları ve cjb.net gibi adres kısaltma adresleri meşhurdu. İnternet yeni yeni var oluyordu.

O yıllarda kişisel web sayfaları genelde bu şekilde görünürdü.

2000’li yıllara geçtiğimizde ASP ile web sayfası geliştirmeyi öğrendim ve Lise arkadaşlarımızla tatillerde aramızdaki iletişimi sağlamak için ilk defa dinamik web sayfası hazırlamış oldum. Zamanının facebook’u diyebiliriz aslında. Zuckerberg’le aynı yıl doğmuştuk ama doğum yerlerimiz aynı değildi.

2000 li yıllarda okul arasındaki tatillerim genelde bu masada geçiyordu.

O zamanlar facebook henüz yoktu ve hazırlamış olduğum web sayfasında hem liseden mezun olan arkadaşlar hem de tatilde olan arkadaşlar internette bir birleriyle iletişim kurmanın mutluluğunu yaşıyordu. Tabi bu arada eve gelen 0822, 145 ve 146 numaraların bolca yer aldığı sayfalarca detay içeren telefon faturalarından dolayı beni saymazsak.

mezun.cankirifenlisesi.com Mezunlar arasında iletişim için kurulmuş facebook vari bir sosyal medya sitesi. Yıl 2002.

Ve üniversite… Her ne kadar istediğim üniversite olmasa da istediğim bölüm olmuştu diyebilirim. Kaydımı yaptırıp üniversite kimlik kartımı elime aldığımda Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü yazdığında kendimi direk mühendis gibi hissetmeye başlamıştım. Sanırım bu sadece bana özgü bir duygu olmasa gerek.

Her mühendislik öğrencisi üniversiteye mühendis olarak başlar bir hiç olarak mezun olur.

Yıllar geçip üniversite bittiğinde ise icatlar yapacaktım, robot yapacaktım daha mucit olacaktım diye düşünürken bir hiç olarak üniversiteden mezun oldum. Artık çalışma hayatına bir an evvel atlama isteğinden olsa gerek; yaz okulları üstten dersler derken bu yukarıda fotoda gördüğünüz arkadaşlarla beraber bölümü 3.5 yıl içinde bir dönem önceden bitirdim. Şimdi düşünüyorum aslında gerekte yokmuş.

Üniversite yıllarında da boş durmadım. Sürekli bir girişimde bulunma derdindeydim. O zamanlar emlak ilan siteleri çok fazla yaygın değildi. Arnavut bir arkadaşımla “emlaktara.com” emlak ilanı arama motorunu geliştirdik. Yıl henüz 2004 idi.

emlaktara.com Eskişehir’de emlak ilanları arama motoru. Yıl 2004.

Başarısı mı? Başarı görecelidir. 🙂 Eskişehir Emlak Komisyoncular odası ile protokol imzaladık. Eskişehir’de emlak ilan sayfası olarak çalışma izni almıştık. Emlak komisyoncularına rahatlıkla gidip sayfamızı tanıtabiliyorduk. Bizim için bir kimlik kartı bile çıkartılmıştı.

2007 Yılında Eskişehir Valiliği ile Türkiye Bilişim Derneği tarafından ortak düzenlenen Genç Patronlar Yarışmasını kazanarak Motion Capture projemizle Kuluçka ofislerinden yer alma fırsatı bulmuştuk. Bu sayede gelecekte kurulacak Eskişehir Yazılım Üssünde yerimizi hazırlayacaktık. Haber linki burada (https://www.haberler.com/eskisehir-yazilim-ussu-nden-genc-patronlar-haberi/)

Eskişehir Yazılım Üssü kuluçka ofisleri

Üniversite öğrencisi olarak çok güzel bir imkan elde etmiştik, çok güzel çalışma ofisleri, zamanın en güzel eğitimlerine erişim imkanı bizlere verilmişti ancak deyim yerindeyse açtık :-). Hiç bir şekilde maddi destek yoktu. Öğrenci olarak hergün kuluçka ofisinde çalışalım desek dışardan yemek söylememiz gerekiyordu ve bütçemiz buna elvermiyordu. Sonunda Valilikte projeden vazgeçerek tüm çalışmayı iptal etti. (Haber linki burada : https://www.milliyet.com.tr/gundem/eskisehirde-1-milyon-lira-cope-gitti-1147858)

Artık mezun olma zamanı gelmişti. Uzun lafın kısası böyle bir tecrübeden sonra mezun olup profesyonel hayata adım atmıştım.